noun
short for 'person'
preposition
used to express a rate or ratio
-
The cost per unit is calculated by dividing the total cost by the number of units produced.
-
I usually charge $10 per hour for my tutoring services.
-
I can't believe they're charging $50 per ticket for that concert.
-
She was running at full speed, covering 100 meters per minute.